تبلیغات
SMS**BARCELONA**ترفند علمی** و جک های..... - دوربین دیجیتال ضد آب

دوربین دیجیتال ضد آب

 

دوربین های دیجیتال نسبت به دوربین هایی كه از فیلم عكاسی استفاده می كنند برتری های قابل ملاحظه ای دارند. وضوح تصویر بالاتر، امكان تنظیمات بیشتر در هنگام عكاسی و حتی پس از آن، انتقال عكس از دوربین به كامپیوتر، پرینت عكس به صورت مستقیم از دوربین به پرینتر و بسیاری از برتری های دیگر كه می توان برای دوربین های دیجیتال برشمرد. به طوری كه به سختی می توان تصور كرد بار دیگر بتوان از دوربین های قدیمی و فیلم عكاسی استفاده كرد. اما با همه این برتری ها دوربین های دیجیتال به خاطر قطعات الكترونیكی كه در آنها به كار رفته است، یك ضعف نسبتاً بزرگ دارند این دوربین ها نسبت به رطوبت حساس هستند. بنابراین عكاسی با یك دوربین دیجیتال در زیر باران، نزدیك یك آبشار، در قایق و مكان هایی از این قبیل ممكن است به قیمت مشكل دار شدن دوربین شما تمام شود. بنابراین همه عكاسان حرفه ای كه دوربین های گرانقیمت دارند همیشه نگران پاشیدن آب روی دوربین یا افتادن آن در آب هستند.

اگر شما در جایی زندگی می كنید كه كه رطوبت و باران زیاد است، نگران نباشید چون مدتی است كه دوربین های دیجیتال ضد آب در بازار یافت می شوند و بدون ترس از نفوذ رطوبت می توانید با آنها كار كنید در دوربین های دیجیتال ضد آب از مواد خاصی برای درز بندی و آب بندی استفاده شده است، تا از دوربین در برابر نفوذ آب محافظت نماید. اگر شما هم به دنبال یك دوربین دیجیتال ضد آب هستید هنگام خرید مطمئن شوید عبارت Waterproof روی آن حك شده باشد. دوربینی كه Waterproof باشد برای استفاده در باران، مه شدید، رطوبت بالا و مانند آن ایده آل است.

یك دوربین دیجیتال Waterproof را لزوماً نمی توان در هر شرایطی استفاده كرد. مانند هر وسیله ضد آبی یك دوربین دیجیتال ضد آب هم میزان رطوبت مشخص در شرایط مشخصی را می تواند تحمل كند. مثلاً ممكن است دوربین ضد آب شما نسبت به پاشش آب در زاویه ای خاص حساس باشد یا اگر آب با فشار به صورت جت به دوربین بپاشد آب یه داخل آن نفوذ كند یا دوربین شما تا فقط تا عمق معینی در زیر آب مقاوم باشد (معمولاً عمق 3 تا 6 متری) چون هر چه عمق بیشتر می شود فشار آب بیشتر می شود و قدرت نفوذ آن بیشتر می شود. بنابراین بسته به نیاز خود باید بدانید برای چه قابلیت هایی پول اضافه می دهید.

اگر عكاسی در حد یك استخر (عمق كم) است معمولاً بیشتر دوربین های دیجیتال ضد آب با برند معتبر در برابر آن محافظت شده هستند. همچنین بعضی سازندگان دوربین های دیجیتال دوربن های ضد آب با قیمت مناسب تولید می كنند كه قابلیت های خیلی بالایی ندارند ولی به عنوان دوربین دوم شما برای استفاده در رطوبت بالا عالی است یكی از دوربین های دیجیتال ضد آب از این نوع كه بسیاری آز آن استفاده می كنند ساخت كمپانی كداك است. به خاطر داشته باشید افراد زیادی نیستند كه می توانند عكس های زیبایی در زیر آب خلق كنند. پس خرید یكی از این دوربین ها واقعا به امتحانش می ارزد. اگر به عكاسی در زیر آب علاقه مند هستید به شما توصیه می كنم مقاله عكاسی زیر آب را در یاد بگیر دات كام مطالعه كنید.

برای كسانیكه عكاسی را به صورت جدی تر پیگیری می كنند محفظه های مخصوصی ساخته شده است كه می توان دوربین را در درون آن قرار داد این محفظه معمولاً از نوعی پلاستیك ساخته شده است كه دربرابر نفوذ آب در اعماق هم مقاوم است و بدون نگرانی می توانید دوربین گرانقیمت خود را درون آن قرار دهید و به عكاسی بپردازید. البته این محفظه مخصوص عكاسان حرفه ای و غواصان ساخته شده است.

نوشته: جوزف كاب

ترجمه: علی یزدی مقدم

مطالب مرتبط:

 

 

  این مقاله اختصاصاً برای یاد بگیر دات كام تهیه شده است و استفاده از آن فقط با ذكر نام نویسنده یا مترجم و نام یاد بگیر دات كام همراه با لینك آن مجاز  است